Wybierz książkę:

Inne strony ISA... odwiedź

 

Wieści... co słychać w świecie Książek

Recenzja - Richard Morgan - 15 czerwca 2007 - 16:08

Poniższy tekst jest recenzją z miesięcznika SFX autorstwa  Saxon Bullock.
.............................................................................................
Richard Morgan – Black Man
Mistrz post-cyberpunkowej fabuły powraca!
Expedia flights
Hilton discount code 2017
Premier Inn discount
Post-a-Rose Discounts
Przyszłość nie będzie już taka sama. Dekady temu, SF służyła do zasiewania w ludzkich sercach nadziei i optymizmu. One nie zginęły do końca, lecz dużo bardziej popularne są teraz czarne scenariusze na przyszłość, gdzie prawie cała bardziej zaawansowana technologia pomaga ludziom czynić sobie nawzajem krzywdę. High quality the best and most fashionable replica rolex watches online of the replica watches store.Od debiutu Modyfikowanego Węgla minęło już 5 lat a Richard Morgan zdążył już stać się czołowym przedstawicielem tej mrocznego, kanciastego thrillera w stylu tech-noir. I wygląda na to, że to jego najlepsze, jak do tej pory dzieło.
Umieszczony w 23 stuleciu, w scenerii nie związanej z gwiazdą poprzednich powieści, Takeshi Kovacsem, „Black Man” jest skupiony wokół idei produkcji genetycznie zmodyfikowanych alfa samców. Tak zwane "trzynastki" to relikty z czasów, kiedy ludzie byli zbieraczami - myśliwymi. Dzisiaj są super-efektywnymi żołnierzami, używanymi w wielu wojnach. W końcu wojny się kończą, a "Trzynastki" zostają zesłane do kolonii na nowo terraformowanym Marsie. Jednym z nielicznych którzy pozostali na Ziemi jest Carl Marsalis, który na zlecenie Zjednoczonych Narodów tropi zbuntowane Trzynastki. Budzący strach i w ludziach i w swoim własnym rodzaju, zostaje zrekrutowany do wykonania tajnej misji i ładuje się w spore problemy.
Jeden z Trzynastek, nielegalnie dostaje sie z na Ziemię po podróży z Marsa, którą udaje mu się przetrwać przez "przeżucie" sobie drogi przez przerażoną załogę statku. High quality the best and most fashionable replica rolex online of the replica watches store.Następnie trop ginie gdzieś w Ameryce, pojawia się za to cała seria drastycznych morderstw. O ile fabuła zaczyna się w tradycyjnym stylu od starego, dobrego polowania na ludzi z odniesieniami do Bladerunnera, o tyle szybko zaczyna zmierzać w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.
Morgan korzysta z okazji by wokół osi powieści osnuć kilka nowych i prowokacyjnych koncepcji, tworząc przekonującą wizję przyszłości w której USA rozpadła sie na trzy różne państwa.
Rasizm oparty na kolorze skóry to na ogół kwestia przeszłości, ale "genetyczna ksenofobia" podsycana przez lęk przed Trzynastkami jest przemożna.
Biorąc pod uwagę idee uprzedzenia i całej debaty "natura vs biotechnologia" książka jest nie tylko świetną lekturą ale też ważnym głosem w dyskusji. Opis jest celny, prosty i nadaje wszystkim postaciom wielowymiarowość.
Przyszłość według Morgana, jest zaludniona przez wiarygodne postaci a ciekawa intryga prowadzi do niszczycielskich konsekwencji.
Oczywiście Morgan nie byłby sobą gdyby nie zamieścił w swojej powieści eksplozji przemocy.High quality the best and most fashionable replica watches online of the replica watches store. O ile „Black Man” nie osiąga pod tym względem pułapu powieści z Kovacsem, to ciągle jest to ostra lektura, szczególnie w momentach takich jak ten, gdy Marsalis rozprawia się z grupą południowoamerykańskich morderców tylko za pomocą łopaty.
Nie polecamy tej lektury zwolennikom dodającej nadzieję i kojącej serca fantastyki, bo poza wartkę akcją i intrygą, Black Man daje dokładnie to, co powinna dawać doskonała SF: staje się jest zwierciadłem naszych czasów i zadaje pytanie czy podoba nam się to, co widzimy. Finał może nie jest "śliczny", ale jest zawiera emocjonalny ładunek który zostanie w czytelnikach na długo.
Błyskotliwe, trzymające w napięciu i brutalnie szczere - poszukiwanie najlepszej powieści SF 2007 być może dobiegło końca.

.............................................................................................