Twój wybór... jaki jest?

  Aktualności
  Scena Turniejowa
  Rozszerzenia
  Dla początkujących
  Karate po polsku
  Ciekawe miejsca
  Forum

Inne strony ISA... odwiedź

  Strona główna
  Magic: the Gathering
  Władca Pierścieni
  Yu-Gi-Oh!
  Mage Knight
  MechWarrior
  HeroClix
  Pirates of the Spanish Main
  Star Wars Miniatures
  Dungeons & Dragons
  Shadowrun
  Książki
  RPG
  Sklepik
  Forum
  Firma

 

 
Co to jest Magic: the Gathering?     autor: Marcel Zaborski


Magic: the Gathering (w skrócie M:tG) jest najstarszą, i zdaniem wielu graczy, najlepszą, a także niewątpliwie najpopularniejszą Kolekcjonerską Grą Karcianą (Collectible Card Game - CCG).
Zawsze aktualne informacje o Magic: The Gathering znajdziecie w dziale Magic: The Gathering na http://organized-play.pl
Ideą przyświecającą twórcy Gatheringu (Richardowi Garfieldowi) było stworzenie gry karcianej, która mając banalne przepisy, mieszczące się na jednej kartce, zarazem byłaby urozmaicona i ciekawa dzięki dodatkowym zasadom, umieszczonym na kartach i kart tych dotyczących. Wielki potencjał (w tym również komercyjny) takiej idei dostrzegła nieznana i mała wtedy firma, Wizards of the Coast. Formę sprzedaży (w zapakowanych paczuszkach z losowym doborem kart) zapożyczono od kolekcjonerskich kart z baseballistami, i po kilku miesiącach, w drugiej połowie 1993 roku, wypuszczono na rynek pierwszą edycję (zwaną dziś alfa). Okazało się jednak, że jest w niej kilka małych błędów, a gra cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że niedługo potem została wydana poprawiona edycja (beta). Później zaczęły się pokazywać następne edycje, a także limitowane (o ograniczonym nakładzie) dodatki. Do dziś ukazały się edycje: Alfa, Beta, Unlimited, Revised (zwana 3th edition), 4th edition, oraz Piąta edycja Magic: the Gathering. Cykl edycji tzw. głównych ukoronowało ukazanie się Szóstej Edycji- Classic. Ukazało się też wiele limitowanych dodatków, są to w kolejności chronologicznej: Arabian Nights, Antiquities, Legends, The Dark, Fallen Empires, Ice Age, Chronicles, Homelands, Alliances, Mirage, Visions, Weatherlight, Tempest, Stronghold, Exodus, Urza's Saga, Urza's Legacy, Urza`s Destiny i wreszcie Mercadian Masques oraz Nemesis i Prophecy. 3 października do sprzedarzy weszla pierwsza edycja najnowszego bloku: Invasion, Planeshift.
Dodatki pojawiają się na rynku według ściśle określonego planu wydawniczego - raz do roku duże, samodzielne rozszerzenie (standalone) takie jak np. Tempest bądź Invasion, oraz dwa razy w roku mniejsze, uzupełniające dodatki.
Została też opracowana uproszczona wersja Magic: the Gathering, czyli Portal (a następnie Portal Second Age, Portal- Three Kingdoms i wreszcie, obecnie nam panujący Starter 2000). Niektóre karty i zasady są identyczne, tym niemniej co bardziej skomplikowane niuanse zostały usunięte, co pozwala początkującym graczom bez stresów poznawać przepisy.

Magic w Polsce:
Scena turniejowa MtG istnieje w Polsce od 1996 roku. Obecnie w MtG gra 15000 Polaków z czego 2200 należy do DCI- światowej federacji zrzeszającej graczy w MtG, regularnie grając w sankcjonowanych turniejach (ponad 300 rocznie).
W Polsce są organizowane turnieje przedpremierowe do nowych edycji Magica, turnieje kwalifikacyjne do Pro Tour- światowego cyklu turniejów słynącego z wysokich nagród pieniężnych- oraz wiele mniejszych turniejów Magica, których wyniki trafiają do bazy DCI.