Aktualności
Czym są Star Wars Miniatures?
Rozszerzenia

Zasady
- Zasady
- Errata
Zasoby
- Scenariusze
- Linki

Czym jest Star Wars RPG?

Star Wars TCG (WotC)
Star Wars CCG (Decipher)

Forum Star Wars

Czym jest Gra Fabularna Gwiezdne Wojny?Bill Slavicsek, Kierownik Gier Fabularnych D&D oraz
Christopher Perkins, Menadżer Projektu Gry Fabularnej Gwiezdne Wojny


Gwiezdne Wojny to kosmiczne fantasy w całej swojej okazałości, pełne akcji, przygody i wrażenia unikalnej cudowności. Bohaterzy dokonują rzeczy niemożliwych, łotrzy są źli do szpiku kości, a opowieści są epickie. Gra Fabularna Gwiezdne Wojny toczy się w twojej wyobraźni, gdzie ty opowiadasz historię wcielając się w rolę głównych bohaterów – postaci, które tworzysz. Nie ma tu scenariusza do filmu (innego niż zarys przygody używany przez Mistrza Gry); ty decydujesz, co robi i mówi twoja postać. Mistrz Gry jest reżyserem i twórcą efektów specjalnych, decyduje o czym będzie opowieść i wciela się we wszystkie pozostałe postacie – czarne charaktery, statystów oraz gościnnie występujące gwiazdy. Mistrz Gry dba również o przestrzeganie zasad, decyduje o wynikach podjętych akcji i opisuje dziejące się wydarzenia. Gracze i Mistrz Gry razem tworzą opowieść i każdy dobrze się bawi.Postacie

Twoje postacie są gwiazdami filmu, najważniejszymi postaciami w grze. Nazywamy je czasem "bohaterami", nie mając na myśli, że są "tymi dobrymi", ale dlatego, że są głównymi protagonistami opowieści. Wyobrażone życie każdej postaci jest inne.

Mistrz Gry

Jeden z graczy jest Mistrzem Gry (MG), kombinacją reżysera, narratora i sędziego. MG opisuje sytuację, pyta graczy o to, co robią ich postacie i rozpatruje te akcje zgodnie z zasadami gry. MG planuje każdą scenę, napędza opowieść oraz wciela się w role przeciwników i innych postaci, które bohaterzy graczy spotykają w każdej przygodzie.

Czego Potrzebujesz Do Gry

Oto, czego potrzebujesz, żeby zacząć grać w Grę Fabularną Gwiezdne Wojny:
  • Poprawionej wersji podręcznika, który mówi ci jak stworzyć i odgrywać twoją postać.
  • Kopii karty postaci (znajduje się w podręczniku).
  • Ołówka i notatnika; papier do rysunków również może być użyteczny.
  • Jednej lub dwóch kostek czterościennych (k4), czterech lub więcej kostek sześciościennych (k6), ośmiościennej kostki (k8), dwóch kostek dziesięciościennych (k10), kostki dwunastościennej (k12) oraz kostki dwudziestościennej (k20).


Trzy Ery Gry

Gra Fabularna Gwiezdne Wojny osadza przygody i kampanie w trzech różnych erach. Możesz rozgrywać twoją kampanię podczas ery Powstania Imperium, przedstawionej w Epizodzie I: Mroczne Widmo i Epizodzie II: Atak Klonów oraz Epizodzie III: Zemsta Sithów. Ten okres pokazuje malejącą potęgę Starej Republiki i Jedi, kiedy wojna zagraża galaktyce. Możesz również przeskoczyć do ery Rebelii, kiedy to panuje Imperium, a ci, którzy potrafią używać Mocy są nieliczni i zmuszeni do życia w ukryciu. To jest czas opisany w oryginalnych filmach Gwiezdne Wojny. W końcu, możesz zacząć w Nowej Erze Jedi, dwadzieścia lat po Bitwie o Endor, i pomóc bronić galaktyki przed Yuuzhan Vong – obcymi spoza granic znanego wszechświata (opisanej w serii powieści Del Rey).

Podstawowa Mechanika

Gra Fabularna Gwiezdne Wojny używa podstawowej mechaniki do rozpatrywania wszystkich akcji. Ta centralna zasada gry utrzymuje ją szybką i intuicyjną. Za każdym razem, gdy próbujesz wykonać akcję, która ma szanse się nie udać, rzucasz dwudziestościenną kostką (lub "k20"). Aby określić, czy twojej postaci udało się wykonać zadanie (takie jak atak, użycie zdolności lub właściwości, lub próba ocalenie twojej postaci przed krzywdą), musisz:
  • Rzucić k20.
  • Dodać wszystkie odpowiednie modyfikatory.
  • Porównać wynik z trudnością.
  • Jeśli wynik jest równy lub wyższy niż trudność (numer wskazywany przez MG lub podany przez zasady), twojej
  • postaci udaje się wykonać zadanie. Jeśli wynik jest niższy niż trudności, ponosisz porażkę.


Bohaterowie

Jeśli jesteś graczem, wcielasz się w rolę bohatera – jednej z "gwiazd" sagi Gwiezdnych Wojen, którą ty, inni gracze i MG pomożecie rozwijać. Tworzysz swoją postać za pomocą zasad gry, wedle twojej własnej wizji typu bohatera, którego chcesz odgrywać. Jako twój bohater, uczestniczysz w przygodach, zyskuje o punkty doświadczenia (PD), które pomagają mu stać się potężniejszym.

Galaktyka Gwiezdnych Wojen oferuje szeroki wybór ras do wyboru. Bohaterzy mogą być ludźmi lub należeć do jednej z wielu ras: Bothan, Cerean, Duro, Ewok, Gamorrean, Gungan, Ithorian, Kel Dor, Mon Calamari, Quarren, Rodian, Sullustan, Trandoshan, Twi'lek, Wookiee lub Zabrak.
Klasa Twojego Bohatera

Gra używa klas do reprezentowania różnych dróg życia obranych przez bohaterów. Każda klasa służy jako początkowy punkt, który pomaga ci określić twojego bohatera – wieszak, na którym powiesisz jego osobowość, umiejętności i inne cechy. Możesz zbudować na tym profesję, którą para się twoja postać, lub połączyć się z inną klasą, jeśli ona lepiej pasuje temu, jak chcesz rozwijać twoją postać. Klasy, spośród których możesz wybierać to wojownik, szlachcic, awanturnik, zwiadowca, żołnierz, technik, adept Mocy, ambasador Jedi i strażnik Jedi.

Poziom Twojego Bohatera

Poziom mierzy zaawansowanie i względną potęgę postaci. Na przykład, postać z 1-go poziomu nie jest tak potężna jak postać z 5-go poziomu.

Postacie zazwyczaj zaczynają grę na pierwszym poziomie i zdobywają kolejne poziomy, wraz z wykonywaniem kolejnych przygód. Zdobywanie nowego poziomu pozwala postaci na polepszenie ważnych statystyk.

Używanie Mocy

Każda postać zaczyna grę z jednym Punktem Mocy. Punkty Mocy reprezentują talent postaci do używania Mocy, żeby pomagała jej w wykonywaniu różnych akcji. Postacie, które nie wierzą w Moc, nazywają to szczęściem, ale te posiadające mocniejsze połączenie z Mocą, rozumieją w jaki sposób Moc zapewnia pomoc.

W mechanice gry, Punkt Mocy daje dodatkowe kostki do wszystkich rzutów decydujących o powodzeniu akcji, wykonywanych w danej turze. Możesz zdecydować się na wydanie Punktu Mocy przed lub po wykonaniu rzutu, ale przed tym, jak MG opisze ci wynik twojej akcji.

Sesja Gry

Typowa gra składa się z przygód przypominających epizody w filmowej sadze. Jedna przygoda może zostać rozegrana podczas jednej sesji gry; inna może się rozciągnąć na kilka wieczorów gry. Sesja może trwać tak długo, dopóki gra sprawia wam przyjemność, od tak krótkiej jak jedna godzina do tak długiej jak dwunastogodzinny maraton. Większość grup spotyka się i gra przez dwie do czterech godzin na raz. Gra może być zatrzymana w dowolnym momencie i zostać wznowiona, gdy gracze zbiorą się ponownie.

Każda przygoda składa się z powiązanych scen. Scena może zawierać pewnego rodzaju wyzwanie lub spotkanie, lub może opisywać potyczkę. Kiedy nie rozgrywa się żadna walka, odgrywanie postaci jest bardziej swobodne. MG opisuje scenę, a gracze wykonują tury, opisując co robią ich postacie. Ale jeśli scena zawiera walkę lub nieuchronną groźbę walki, odgrywanie postaci staje się bardziej określone przez zasady, dopóki sytuacja nie zostanie wyjaśniona.
Gdzie Dalej

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o Grze Fabularnej Gwiezdne Wojny, sprawdź darmowe demo online, które pokaże ci, jak przeprowadzana jest potyczka.

Podstawowa wersja podręcznika jest jedynym produktem, którego potrzebujesz do gry, ale wiele innych dodatków i przygód dostarczy ci więcej informacji o konkretnych tematach (takich jak Mroczna Strona, planeta Tatooine, rodzaje statków kosmicznych, typy obcych, i tak dalej) i wzbogaci twoją radość z gry. (Zajrzyj koniecznie do sklepiku ISA, by zapoznać się z ofertą).

Odwiedź stronę WWW Gry Fabularnej Gwiezdne Wojny, by znaleźć tam darmowe przygody, stworzenia, porady, zapowiedzi produktów, wywiady z twórcami gry i inne artykuły (wszystko w języku angielskim).
Najważniejsze, baw się dobrze!

Odwiedź nasz sklep internetowy!